در حال بارگذاری ...
 • حسین موذن:

  نمایش «راهمرد» توانسته همانند رسانه ای تاثیر گذار عمل کند

  حسین موذن، مدیر طرح و برنامه اداره کل هنرهای نمایشی در یادداشتی درباره نمایش راهمرد عنوان کرد: «راهمرد» توانسته همانند رسانه ای در نوع خود بسیار تاثیر گذار عمل کند.

  به گزارش ایران تئاتر در متن یادداشت حسین موذن، مدیر طرح و برنامه اداره کل هنرهای نمایشی آمده است: نمایش راهمرد در پیوندعاشورا با همه اعصار و نسل‌ها، بویژه قصه انسان معاصر، راز پویایی بی بدیل آن را به خوبی بیان کرده است. در این روایت نمایشی مطرح شده که عاشورا، قدیم و جدید نمی‌شناسد و این همان ماجراهای شگفت انگیز عاشورا است که  از مرزهای اسلامی فراتر رفته و الهام بخش و الگوساز مفهوم آزادی و آزادگی شده است و سرآغاز مکتبی شده که زمین و زمان نمی‌شناسد و متعلق به هیچ قوم و قبیله و کیش و آئینی نیست. در حقیقت و بطن این نمایش مطرح است که عاشورا متعلق به بشریت است.
   نمایش «راهمرد»، توانسته با نوع آوری در قالب صحیح و با بهره گیری از گونه‌های آئینی نمایش در ایران که از دیرباز با تعزیه، نقالی و پرده خوانی در بیان ایرانیان، فرصت بیان باورها و اعتقادات ملی و مذهبی را رقم می زده است را نمود بیشتری ببخشد و در این راستا، «راهمرد» توانسته همانند رسانه ای در نوع خود بسیار تاثیر گذار عمل کند.
  متن «راهمرد» از روزگار معاصر و انقلاب اسلامی مردم ایران که به رهبری برگزیده ای از کلام امام حسین(ع) و با الهام از الگوی عاشورا توانست پایه‌های استبداد دوهزار و پانصد ساله‌ای را به لرزه در آورد را نشان دهد و نمود آن را به باورهای مردم این سرزمین و همه جهانیان عینیت بخشد و آن را در مقابل تماشاگران قرار دهد.
  نمایش "راهمرد" به طراحی و نویسندگی و کارگردانی حامدهوشیاری به خوبی به رمز گشایی واقعه عاشورا پرداخته و آن را در قالب یک نمایش به تصویر کشیده است. در گام نخست این نمایش در پی روایت این مفهوم است که نباید ظلم ستیزی فرهنگ عاشورا به فراموشی سپرده شود، چرا که در فرهنگ ایثار و شهادت، مبارزه برعلیه ستمگران جایگاهی ویژه دارد.  در بخش بعدی نمایش مطرح شده که واقعه عاشورا مرز، نژاد و قوم نمی شناسد و فریاد حضرت حسین ابن علی(ع)، فریادی به دراز نای تاریخ است.  در بخش سوم نمایش «راهمرد»، نهضت حسینی با نهضت خمینی در ایران معاصر را ارائه می نماید  که شکوهمندی قیام مردم ایران با الگویی کاملا مذهبی از باورهای قیام سالار شهیدان را که به رخ دنیا کشید را بشکل مطلوب نمایان می سازد. مردمی که صدها سال بغض فروخفته خود را در قالب پرده خوانی، نقالی و تعزیه فریاد زدند، حال با همان قالب مستند آن را با نوع آوری خود به مقابل دیدگان تماشاگر ارائه داده است.
  برای  طراحی خلاق نمایش «راهمرد»  به حامد هوشیاری که در روزگار غربت باورهای مکتبی،همچنان در این مسیر قلم می زند و به روی صحنه می آید درود می فرستم و بدون شک می دانم که این نمایش تاثیر گذار است و لازم است که پیشنهاد شود اجرای خود را با برنامه ریزی در دیگر محافل هنری نیز روی صحنه ببرد. اما: آب دریا را اگر نتوان کشید،هم به قدر تشنگی باید چشید.
  حسین موذن، مدیر طرح و برنامه اداره کل هنرهای نمایشی

   
  مطالب مرتبط

  روح الله جعفری:

نمایش «راهمرد» نشان داد تعزیه قابلیت تبدیل شدن به تئاتر را دارد
  روح الله جعفری:

  نمایش «راهمرد» نشان داد تعزیه قابلیت تبدیل شدن به تئاتر را دارد

  روح الله جعفری گفت: دکتر روح الله جعفری استاد دانشگاه علوم و تحقیقات، گفت: این اثر نمایشی برآمده از بخشی از سوگواره‌های نمایشی ایران از جمله تعزیه است و حامد هوشیاری با نمایش «راهمرد» توانست نشان دهد که تعزیه به عنوان یک هنر قابلیت تبدیل شدن به تئاتر را دارد.

  |

  نگاهی به نمایشنامه «راهمرد» به نویسندگی حامد هوشیاری

درامی بر اساس الگوپذیری انقلاب اسلامی از واقعه عاشورا
  نگاهی به نمایشنامه «راهمرد» به نویسندگی حامد هوشیاری

  درامی بر اساس الگوپذیری انقلاب اسلامی از واقعه عاشورا

  ایران تئاتر، علی عارفی کیا*: نمایشنامه «راهمرد» که به طراحی و نویسندگی حامد هوشیاری به نگارش در آمده است. در یک نگاه کلی، اثری نو در سبک، موضوع و محتوا است و در پی بیان این است که دین برای آسایش و آرامش مردمان است.

  |

  گزارشی از فعالیت های تئاتر کشور در معرفی مقام و جایگاه امام خمینی(ره):

امام خمینی(ره) اسطوره ای در دسترس
  گزارشی از فعالیت های تئاتر کشور در معرفی مقام و جایگاه امام خمینی(ره):

  امام خمینی(ره) اسطوره ای در دسترس

  ایران تئاتر- علی رحیمی: امام خمینی(ره) به اذعان بسیاری از اندیشمندان و صاحب نظران مطرح جهان یکی از تاثیرگذارترین شخصیت های قرن بیستم و اسطوره عصر حاضر ایران محسوب می شود.

  |

  در آیین افتتاح نمایش موزیکال «بُزَک زنگوله‌پا» مطرح شد

بنی‌اعتماد: بهترین راهِ آموختنِ صلح به بچه‌ها، هنر است
  در آیین افتتاح نمایش موزیکال «بُزَک زنگوله‌پا» مطرح شد

  بنی‌اعتماد: بهترین راهِ آموختنِ صلح به بچه‌ها، هنر است

  نمایش موزیکال «بُزک زنگوله‌پا» با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری ، «رخشان بنی‌اعتماد»(کارگردان سینما) ، حسین موذن (مدیر جدید تالار هنر) و مهناز آریان‌فر (مربی مطرح مهدکودک‌های تهران) اجراهای خود را در تالار هنر آغاز کرد که طی این مراسم، بنی‌اعتماد و آریان‌فر به صورت مشترک، ...

  |

  نظرات کاربران