در حال بارگذاری ...
 • گفت وگو با ساناز بیان کارگردان و نویسنده تئاتر

  آبی مایل به صورتی در باره زن نبودن است

  ساناز بیان دانش آموخته دانشگاه هنر و معماری در رشته نمایش با گرایش ادبیات نمایشی است و از جمله استعدادهای نسل جوان تئاتر است که در سال های اخیر به خصوص با اجرای موفق نمایش قاتلانه،عامدانه، عاشقانه، با بازی بهاره رهنما و یا نوشتن متن نمایش نامه مستند شلتر نامش را به عنوان هنرمندی متفکر و دارای سبک و ایده در حوزه تئاتر مستند ثبت کند .

  بیان قبل تر نمایش تحسین شده هتلی را برای حمید رضا آذررنگ نوشته بود . او همچنین اجراهایی از نمایش خانه عروسک ایبسن ، سایه روشن هدایت و مهاجران اسلاومیرمروژک هم داشته است.او در گفت وگو با ایران تئاتر در باره فعالیت های جدید کاریش گفت : به  تازگی متن نمایشنامه آبی مایل به صورتی را نوشته ام .که یک کار اجتماعی است و مدت زیادی در انتظار مقدمات به روی صحنه بردنش هستم . تمرینات نمایش از شهریور ماه آغاز شده است و برای اجرا با تماشاخانه پالیز در هفتم آذر ماه به توافق رسیده ایم .

   

  وی در باره عوامل نمایش گفت : بعد از تجربه موفق با نسیم ادبی در نمایش قاتلانه، عامدانه ، عاشقانه او در این نمایش هم بازی دارد و حمید رضا آذررنگ هم در بخش ویدیو پرداکشن نمایش حضور ویدیویی دارد و به عنوان مشاور کارگردان هم با من همکاری می کند و وحید لک هم به عنوان مدیر تولید در نمایش حضور دارد.

   

  بیان در باره استفاده از سبک تئاتر مستند در ساختار نمایش آبی مایل به صورتی عنوان کرد : کار بیشتر در فضای درام اجتماعی می گنجد وبرای نوشتنش  پژوهش های گسترده ای انجام دادم و مانند همان کارهای مستند برای تحقیقات وپژوهش آن وقت زیادی صرف کردم.  اما به دلیل اینکه ارتباط آدم ها در این نمایش عینی نیست و به نوعی سوبژکتیو است نمی توانم به آن تئاتر مستند بگویم ولی این اثر هم یک درام اجتماعی پژوهش محور است. نمایش قاتلانه، عامدانه ، عاشقانه در باره زن بودن بود. اما آبی مایل به صورتی در باره زن نبودن است.  همیشه دوست دارد کاری را انجام دهد که در آن به نوعی بیان حقیقت و نقد اجتماعی وجود داشته باشد و در نقد اجتماعی یک پله جلوتر از جامعه باشم. برای نمایش جدیدم با بیش از ۸۰ نفر به صورت میدانی مصاحبه کردم و قصه همان آدم ها را روایت می کنم و یک جورهایی یادآور فضای متن نوشته شلتر است و یک جور رئالیسم اجتماعی در باره آدم های فرو دست اجتماع که دارای زخم های متعددی هستند در بطنش وجود دارد. آدم هایی که از یاد رفته هستند .

   

  بیان در باره سایر فعالیت های کاریش افزود: فیلمنامه در بی زمان را به طور مشترک با حمیدرضا آذرنگ نوشته ام و قرار است علاءالدین پژهان آن را بسازد.

   

  گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

   
  مطالب مرتبط

  به پاس نمایش «آبی مایل به صورتی»

هنر فقهی و فقه هنری امام خمینی (ره)
  به پاس نمایش «آبی مایل به صورتی»

  هنر فقهی و فقه هنری امام خمینی (ره)

  ایران تئاتر- محمد مهدی بهداروند: نمایش «آبی مایل به صورتی» را در جشنواره تئاتر فجر دیدم. از شاهکار های این اثر توجه به چند نکته دقیق و اساسی در جامعه کنونی ماست که همه برگرفته از فقه هنری و هنر فقهی امام خمینی در عرصه مباحث اجتماعی است. متن زیر اشاره‌ای به مباحث فقهی در باب ...

  |

  در هشتمین نشست نقد صحنه مطرح شد

«آبی مایل به صورتی» آگاهی بخش، با جسارت و پژوهش‌محور است
  در هشتمین نشست نقد صحنه مطرح شد

  «آبی مایل به صورتی» آگاهی بخش، با جسارت و پژوهش‌محور است

  هشتمین نشست نقد صحنه با حضور ساناز بیان، امین میری، مرجان ریاحی‌پور، رسول نظرزاده و بهزاد صدیقی، با همکاری موسسه افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

  |

  توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران و با همکاری موسسه افرامانا برگزار می‌شود

«آبی مایل به صورتی» در هشتمین نشست نقد صحنه
  توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران و با همکاری موسسه افرامانا برگزار می‌شود

  «آبی مایل به صورتی» در هشتمین نشست نقد صحنه

  هشتمین نشست نقد صحنه با حضور ساناز بیان، عاطفه رضوی، نسیم ادبی، آناهیتا اقبال نژاد، بهنام شرفی، رضا مهدی‌زاده، رسول نظرزاده و بهزاد صدیقی با همکاری موسسه افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

  |

  با حضور عاطفه رضوی، نسیم ادبی و بهزاد صدیقی:

«آبی مایل به صورتی» در نشست نقد صحنه بررسی می‌شود
  با حضور عاطفه رضوی، نسیم ادبی و بهزاد صدیقی:

  «آبی مایل به صورتی» در نشست نقد صحنه بررسی می‌شود

  هشتمین نشست نقد صحنه با حضور ساناز بیان، عاطفه رضوی، نسیم ادبی، آناهیتا اقبال نژاد، بهنام شرفی، رضا مهدی زاده، رسول نظر زاده و بهزاد صدیقی و با همکاری موسسه ی افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزارمی‌شود.

  |

  نظرات کاربران