در حال بارگذاری ...
 • نگاهی به نمایش «جایی میان خوک‌ها» به کارگردانی مسعود حکیمی‌نژاد

  قدر مطلق لحظه یعنی کشف ثانیه‌ای که در آن هستیم

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: پیش آمدن اتفاق‌ها از مهمترین دلایلی است که جهان، جوامع بشری و انسان‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، زیرا حاصل بعد از آن به سرنوشت یک فرد یا جامعه و البته تصمیمی که در مقابل آن صورت می‌گیرد مربوط خواهد شد. حال این موضوع اهمیت پیش آمدن را دو چندان می‌کند و ثمره بعد از آن به شاهراه حیات بشری هدایت می‌شود.

  رجوع به تاریخ کهن و معاصر بهترین دستاورد برای تحلیل این موضوع است که با پیش آمدن رویدادهای مختلف چه مسائل و ماجراهایی برای انسان‌ها رخ داده و آنها از پیش آمد آن رخداد چه توشه‌ای را برگزیده‌اند. حال اگر بخواهیم از زوایه انصاف به داشته‌های این جهان پهناور نگاه اندازیم باید اشاره داشت که نیمی از کشف‌ها برگرفته از نبوغ انسان‌هایی بوده است که بر اساس پیش آمدن لحظه و تصمیم درست در آن زمان انسان‌های این کره خاکی را به داشتن چیزی دائمی با پیش زمینه مثبت عادت داده‌اند و... البته از جنبه منفی نیز این تصمیم‌ها پلی را برای به منجلاب رفتن عده‌ای از انسان‌ها فراهم ساخت تا هرگز راه بازگشتی نداشته باشند. اما در این میان مقوله جنگ از مواردی است که خاصیتی دو جانبه دارد، با این توضیح که برای عده‌ای وادی قدرت را فراهم می‌سازد و برای عده دیگر فلاکت و غم به بار می‌آورد. البته این کارکرد جهانی به مراتب گاهی باعث آن شده است که جهان تحت تاثیر کاربردهای آن قرار بگیرد و رویکردی را فراهم سازد تا انسان‌ها برای لحظه‌ای نفس راحت بکشند. بنابراین مقوله جنگ به نوعی همه چیز را تحت شعاع خود قرار می‌دهد، از مسائل اجتماعی تا انسانی و... حال این اهمیت در تولید آثار تصویری در مدیوم‌های گوناگون موثر بوده است، زیرا بازخورد و تبعات این کنش ماندگار را به آن‌هایی که در زمان پیش آمدن واقعه تاریخی نبوده‌اند بازگو می‌کند.

  نمایش «جایی میان خوک‌ها» اثر آثول فوگارد را می‌توان جزو آثاری دانست که در عین واقع گرا و مستند بودن بسیار در روایت مسلط به شکل گیری ماجرا است. زیرا شخصیت‌ها با قوانین و کارکردهایی که برایشان تعریف شده است برون ریزی می‌کنند. حال باتوجه به این موضوع باید انتظار آن را داشت اثری که از این متن روی صحنه می‌آید دچار مختصاتی با تمهیدات متمایز باشد. زیرا کشش ماجرای این متن بسیار می‌تواند به شگردهای کارگردان اثر یاری برساند و او را در ترتیب دادن میزانسن‌های قابل توجه همراهی کند. البته این نکته را باید اضافه کرد مقوله جنگ و ثمراتی که در قبل به آن اشاره شد خط مشی اصلی این اثر است. عنصری که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد تا فضای دراماتیک با ساختاری مشترک در تمامی ارکان نمایش قابل مشاهده باشد. لذا باید یادآور شد نوع شخصیت پردازی‌ها در این اثر از مواردی است که به نوعی اهرم مثمرثمری جهت توالی صحنه‌ها و ریتم مناسب بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع ساختار این نمایش را باید به دو قسمت تقسیم کرد، در نیمه‌ای میزانسن‌ها و شگردهای بازیگری و در نیمه دوم، طراحی‌ها صحنه، لباس و موسیقی قرار دارند. تمهیدی که در عین ساده بودن بسیار پیچیده است، زیرا همه چیز به شکل زنجیر به یکدیگر متصل است و در صورت نبود حلقه‌ای شاکله اصلی به هم می‌ریزد.

  حال باتوجه به این خطر، کارگردان کوشیده است تا با فراهم آوردن محیطی محدود، جهان متن و هویت اثر خود را با تمهیدی خاص در مقابل دید مخاطب قرار دهد. البته دلیل و هدف چنین تمهیدی را باید به استفاده بهینه از صحنه برای بیان صریح روایت ارتباط داد. شیوه‌ای که حتی در نوع طراحی محل نشستن مخاطب اثرگذار بوده و آنها را در گوشه‌ای از عمق صحنه به دیدن اثر دعوت کرده و در مقابل جایگاه مخاطبان را بخشی از فضای نمایش قرار داده است. دلیل این راهکار بر این مبنا است که مخاطب به نوعی شاهد درونی ماجراهایی که شخصیت پاول با آنها رو به رو است قرار بدهد و این آگاه سازی نه تنها از طریق طراحی بلکه در لحن و بیان شخصیت‌ها وجود دارد. در واقع شاکله و زمینه کلی اثر با در نظر گرفتن تعریفی ضدجنگ روایت می‌شود، زیرا مخاطب ماجرا را از آن جایی می‌بیند که تاثیرات جنگ در وجود شخصیت پاول و پراسکوویا و زندگی مشترکشان رسوخ کرده و حال آنها به این داشته‌ها و محیط پیرامون خود واکنش نشان می‌دهند. البته لازم به ذکر است که طراحی صحنه قابل توجه این نمایش به نوعی برای خود شخصیت مستقلی است که موازی با سایر موارد نمایش پیش می‌رود و محیط را برای شخصیت‌ها آماده می‌کند که در جهان اثر خودنمایی کنند.

  نمایش «جایی میان خوک‌ها» اثری متمایز در وادی نمایش‌های ضدجنگ است که از دو زوایه با تمهیدات نویسنده و کارگردان اثر به مخاطب یادآوری می‌کند که همیشه بازگویی یک اتفاق مستند می‌تواند برگرفته از لحظه‌ای باشد که گاهی جهان را به لبه پرتگاه می‌برد و گاهی سرزمینی رویایی را پدید می‌آورد. تصمیمی که در آن فرم و محتوا هم راستا با یکدیگر پیش می‌روند و همه چیز را تحت شعاع قرار می‌دهند تا بدانیم جهان هستی دقیقا کجا است.

   
  مطالب مرتبط

  گفتگوی ایران تئاتر با مسعود حکیمی نژاد کارگردان نمایش «جایی میان خوک‌ها»

لطفا پاول نباشید
  گفتگوی ایران تئاتر با مسعود حکیمی نژاد کارگردان نمایش «جایی میان خوک‌ها»

  لطفا پاول نباشید

  ایران تئاتر: گرته برداری از مسائل و موضوعات معاصر که تاثیرات آنها در زمان حال و زندگی روزمره جریان دارد همیشه می‌تواند برای مخاطب تیزهوش و کنجکاو جذاب به نظر برسد. کنکاشی که در آن موضوع‌های مطرح شده گاهی برگرفته از مستندات و رویدادهای تاریخی و گاهی بازگوکننده عمده ...

  |

  به بهانۀ نمایش «نگهبانان تاج محل»

حاصل تلاش اولین نسل استادان «ادیسی»
  به بهانۀ نمایش «نگهبانان تاج محل»

  حاصل تلاش اولین نسل استادان «ادیسی»

  ایران تئاتر- آبتین جاوید: به بهانۀ اجرای نمایش «نگهبانان تاج محل» که هم اکنون در تالار مولوی، هر روز ساعت شش عصر اجرا می شود، خلاصه ای از سیاهۀ بلند و دیرینۀ هند را در باب هنرهای نمایشی و سبک "اُدیس" که در این نمایش اجرا می شود، آورده ایم.

  |

  نگاهی به نمایش «تجزیه» به کارگردانی مرتضی جلیلی دوست

زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ
  نگاهی به نمایش «تجزیه» به کارگردانی مرتضی جلیلی دوست

  زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: عنصر کشف در تمام طول حیات بشریت بعنوان نقطه اتکایی برای بهتر زیستن و پیش رفتن بوده است. در واقع انسان‌ها با استفاده از این موضوع توانستند دست به اختراعات گوناگون بزند و بر اساس آن جان سایر انسان‌ها را نجات بدهد.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با مرتضی جلیلی دوست کارگردان نمایش «تجزیه»

رها شدن از بند جهان گاهی در عین واقعی بودن می‌تواند ظاهری انتزاعی داشته باشد
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با مرتضی جلیلی دوست کارگردان نمایش «تجزیه»

  رها شدن از بند جهان گاهی در عین واقعی بودن می‌تواند ظاهری انتزاعی داشته باشد

  ایران تئاتر: ساختارهای در هم تنیده با ماجراهایی که در آن ذهن و تخیل انسان بعنوان کارکرد اصلی به شمار می‌آید همیشه توانسته نظر مخاطب‎ها را در مدیوم نمایش به سوی خود جلب کند. جهان‌هایی که در آنها ذهن انسان شروع به واکاوی، کشف و در پاره‌ای از مواقع همراه آنها می‌شود. بنابراین ...

  |

  یادداشتی به بهانه اجرای جان گابریل بورکمان

در جستجوی فرم
  یادداشتی به بهانه اجرای جان گابریل بورکمان

  در جستجوی فرم

  ایران تئاتر- احمد عظیمی: در مورد ایبسن دشواری اصلی همواره درک فرهنگ اسکاندیناوی است که بسیار با فرهنگ ایرانی متفاوت است. سرزمین های فراخ و دشت هایی سرد که خانه ها در آن پراکنده اند  همسایه در نگاه همسایه موجودی است که در حالت معمول اندازه اش بیشتر از یک بند انگشت نیست.

  |

  در راستای پروژه‌های تعاملی تئاتر مولوی

فراخوان بازیگری نمایش «آتش سوزی‌ها» به کارگردانی دکتر محمدرضا خاکی منتشر شد
  در راستای پروژه‌های تعاملی تئاتر مولوی

  فراخوان بازیگری نمایش «آتش سوزی‌ها» به کارگردانی دکتر محمدرضا خاکی منتشر شد

  دکتر محمدرضا خاکی مدرس، مترجم و کارگردان تئاتر قصد دارد در جدیدترین پروژه تئاتری خود با عنوان «آتش سوزی‌ها» که قرار است در تالار مولوی به‌عنوان خاستگاه تئاتر دانشگاهی تولید و اجرا شود، شرایطی را برای حضور دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تئاتر فراهم کند.

  |

  نگاهی به نمایش «روز پزشک» به نویسندگی و کارگردانی فرزام رنجبر

روابط انسانی تابویی برای هدفمند شدن ذات درونی است
  نگاهی به نمایش «روز پزشک» به نویسندگی و کارگردانی فرزام رنجبر

  روابط انسانی تابویی برای هدفمند شدن ذات درونی است

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: لزوم ارتباط بین انسان‌ها در عصر حاضر مقرراتی دارد که باید به آنها بعنوان کنش و واکنشی نگاه کرد که یک اتفاق و یا یک جریان را هدایت می‌کند. جریانی که در آن همه چیز به نوع تفکر و البته رفتار بستگی دارد تا هدفی را شکل بدهد. حال این روش گاه مزایا و گاه معایبی ...

  |

  نظرات کاربران