در حال بارگذاری ...
 • شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی:

  اجرای تئاتر کمدی در تهران ساماندهی می‌شود

  شهرامی کرمی در دیدار با رئیس هیئت‌مدیره انجمن تئاتر کمدی تهران، یادآور شد تئاتر کمدی تهران با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن صنفی تئاتر کمدی تهران ساماندهی می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از مهر، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیئت‌مدیره انجمن تئاتر کمدی تهران، ضمن اظهار این‌که باید هر چه سریع‌تر شرایط فعالیت در تئاتر کمدی ساماندهی شود، گفت: در این زمینه با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم و از صنف تئاتر کمدی برای حل این مشکلات یاری می‌خواهیم.
  مجید جعفری رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تئاتر کمدی در این دیدار، ضمن اعلام آمادگی صنف برای اصلاح شرایط نابسامان کنونی، درباره شرایط فعلی صنف یادشده بیان کرد: در سال‌های اخیر، به دلیل نبود نظارت کافی و شایسته، اگرچه به ظاهر کمیت تئاتر کمدی افزایش یافت اما به لحاظ کیفی، آثار بسیار نازلی به مردم عرضه شد و متعاقب آن دلزدگی شدید مخاطبان و افت شدید استقبال اتفاق افتاد.
  وی با انتقاد از عملکرد مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، گفت: به دلیل نبود همکاری اداره کل هنرهای نمایشی برای ساماندهی این نوع نمایش در تهران، متاسفانه صنف کارکرد قانونی خود را از دست داده و در واقع از حیض انتفاع ساقط شده است به نحوی که پس از دلسردی هیئت‌مدیره از بهبود شرایط و تاثیرگذاری در روند ارزشیابی نمایش های کمدی، حتی مدتهاست دفتر این انجمن صنفی تعطیل شده است.
  جعفری ادامه داد: در واقع صنفی که با بیش از هزار نفر عضو و طی دقیق مراحل قانونی و برای احقاق حقوق صنفی اعضا و نیز بهبود شرایط فعالیت در این نوع نمایش راه اندازی شده بود و به طور کاملا خودگردان و بدون هر گونه پشتوانه مالی دولتی در حال فعالیت بود، به حالت تعلیق در آمده است.
  وی با انتقاد از کسانی که نسبت به هیئت‌مدیره انجمن صنفی تئاتر کمدی تهران اعتراض داشته‌اند، گفت: با وجود این‌که کلیه مراحل قانونی به دقت طی شده، اما چندی پیش، برای اتمام حجت، هیئت‌مدیره با دعوت از کلیه اعضای این صنف، مجمع عمومی فوق العاده ای را برگزار کرد که پس از رای گیری کاملا قانونی در آن، اکثریت مطلق اعضا خواهان ادامه فعالیت هیئت‌مدیره فعلی شدند اما متاسفانه با اهمال اداره کل هنرهای نمایشی در ارزشیابی های لازم، روند نزولی این نوع نمایش های به طرز تاسف باری سرعت گرفت و به شرایط نابسامان و مورد اعتراض فعلی منجر شد.

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از این‌که انجمن صنفی تئاتر کمدی تهران به حالت تعلیق در آمده است، ضمن درخواست ادامه فعالیت این انجمن، تاکید کرد: بدون تردید امور این نوع نمایش‌ها باید با همکاری و تعامل صنف مربوطه پیگیری و ساماندهی شود.
  وی با اشاره به این‌که اداره کل هنرهای نمایشی به طور جد خود را نسبت به بهبود شرایط اجرای تئاتر کمدی موظف می داند، یادآور شد: در طی چند ماه گذشته که این تصدی را پذیرفته ام به اشراف مناسبی درباره تئاتر کمدی رسیده ام و در صدد هستم که در اولین فرصت ممکن مسئول کمیته تئاتر کمدی را منصوب کنم تا رابط بین اداره کل، انجمن صنفی و گروه‌های نمایشی باشد تا ضمن اینکه پیگیری امور پیوسته و با روند مطلوب انجام شود، بهترین روش فعالیت این نوع گروه های نمایشی را شناسایی و اجرا کنیم.
  رئیس هیئت‌مدیره تئاتر کمدی تهران درباره تعامل اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن صنفی تئاتر کمدی، عنوان کرد: چندی پیش شیوه نامه مبسوطی با حضور رئیس شورای نظارت و ارزشیابی و تنی چند از کارشناسان آن اداره کل و نماینده انجمن صنفی، طی ماه ها جلسه و همفکری و ... طراحی شد و حتی توسط رحمت امینی رئیس وقت شورای نظارت به اطلاع عموم هم رسانده شد اما به طرز عجیبی متوقف شد و بی نتیجه ماند. در واقع اداره کل هنرهای نمایشی کافیست شیوه نامه ای را که توسط کارشناسان خودش طراحی کرده، اجرایی کند که در این صورت به سرعت می توان به بهبود شرایط امیدوار شد.
  محسن زهتاب، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون و از دست اندرکاران تئاتر کمدی در دیدار با مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: متاسفانه مدیران اداره کل درک نادرستی از صنف دارند و بر این گمان نادرست هستند که صنف می خواهد به گروه ها مجوز بدهد در حالی که به هیچ وجه چنین داعیه ای نداشته و نداریم و فقط خواهان این هستیم که وزارت ارشاد مطابق وظایف خود به نظارت صرف بسنده نکند و پیش از نظارت، برای ارزشیابی نیز ارزش قائل شود به خصوص که در این زمینه انجمن صنفی تئاتر کمدی در طی سال‌های متمادی و با حضور اکثریت قریب به اتفاق اعضای گرایش های مختلف، برای کلیه مشاغل این نوع نمایش آیین نامه های دقیق و کارشناسانه ای تدوین کرده است که می تواند در بهبود شرایط بسیار کاربردی باشد.
  شهرام کرمی تاکید کرد: ما قائل به این هستیم که صنف باید صلاحیت دست اندرکاران این حوزه را ارزیابی و تائید کند در این صورت است که امکان فعالیت به علاقه مندان داده شود.
  وی ضمن تاکید بر اینکه باید به تدریج و پله به پله این شرایط اصلاح و ارتقا یابد، خواهان افزایش جلسات همفکری و تبادل نظر با هیئت‌مدیره انجمن صنفی تئاتر کمدی شد.
  در این دیدار محسن زهتاب، حمید ساعتچی و عبدالله حسینی از اعضای هیئت‌مدیره و دست اندرکاران تئاتر کمدی تهران نیز حضور داشتند.
  مطالب مرتبط

  در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به سی و هفتمین دوره جشنواره مطرح شد؛

جشنواره تئاتر فجر درخت پربار پیروزی انقلاب اسلامی است
  در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به سی و هفتمین دوره جشنواره مطرح شد؛

  جشنواره تئاتر فجر درخت پربار پیروزی انقلاب اسلامی است

  مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیامی منتشر کرد. در این پیام «سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر» به درخت پرباری تعبیر شده است.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد:

نگران اعتبار بودجه برای برگزاری سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر نیستیم
  مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد:

  نگران اعتبار بودجه برای برگزاری سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر نیستیم

  مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد که اعتبار 5.3 میلیارد تومانی جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر به‌اندازه اعتبار دوره سی و ششم است و در برگزاری این دوره از جشنواره با نهایت صرفه‌جویی عمل خواهیم کرد.

  |

  شهرام کرمی در اختتامییه جشنواره فجر استانی چهارمحال و بختیاری :

بیش از 100 کشور دنیا تقاضای حضور در جشنواره فجر را داشته اند
  شهرام کرمی در اختتامییه جشنواره فجر استانی چهارمحال و بختیاری :

  بیش از 100 کشور دنیا تقاضای حضور در جشنواره فجر را داشته اند

  مدیرکل هنرهای نمایشی در اختتامییه جشنواره فجر استانی چهارمحال و بختیاری گفت:جشنواره تئاتر فجر در سراسر دنیا شناخته شده است. بیش از ۱۰۰ کشور دنیا تقاضای حضور در این جشنواره را داشته اند که خود نشان دهنده اعتبار این رویداد فرهنگی در کشور است.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی:

ما نسبت به نگرانی‌ها و دلسوزی‌ها توجه داریم
  مدیرکل هنرهای نمایشی:

  ما نسبت به نگرانی‌ها و دلسوزی‌ها توجه داریم

  شهرام کرمی در گفتگوی با صبا به بخشی از این اعتراضات و هجمه‌های که اداره کل هنرهای نمایشی این روزها با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: «ما باید بیشتر از قبل نسبت به نگرانی‌ها و دلسوزی‌ها توجه داشته باشیم اما بخشی از این اعتراضات هجمه‌های ناعادلانه است»

  |

  شهرام کرمی در گفت‌وگو با فارس:

نمایندگان مجلس تئاتر می‌بینند و در جریان مسائل آن هستند
  شهرام کرمی در گفت‌وگو با فارس:

  نمایندگان مجلس تئاتر می‌بینند و در جریان مسائل آن هستند

  مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: نمایندگان مجلس علاوه بر اینکه خودشان تئاتر تماشا می‌کنند، در جریان جزییات و مسائل مختلف تئاتر نیز قرار دارند. این ارتباط می‌تواند برای رفع مشکلات هنرمندان کمک کننده باشد.

  |

  شهرام کرمی:

هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است
  شهرام کرمی:

  هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر اکبر رادی که سابقه درخشانی در نمایشنامه‌نویسی دارد درباره این جشنواره گفت: هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است که اگر درست هدایت شود، تئاتر کشور به سمت پویایی می‌رود.

  |

  نظرات کاربران