در حال بارگذاری ...
 • شهرام کرمی:

  هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر اکبر رادی که سابقه درخشانی در نمایشنامه‌نویسی دارد درباره این جشنواره گفت: هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است که اگر درست هدایت شود، تئاتر کشور به سمت پویایی می‌رود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در گفت‌وگو با امور ارتباطات رسانه‌ای جشنواره بابیان مطلب فوق افزود:
  حوزه ادبیات نمایشی در هر کشور از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است. کلمات دارای محتوا و ارزش‌های بسیاری هستند و نویسنده، زمان زیادی را برای اعتباربخشی به جملات خود، صرف نوشتن می‌کند. درواقع ارزش ادبیات به عمق و محتوایی است که در نوشته وجود دارد و متأسفانه نویسندگان جدید در عرصه ادبیات نمایشی، به این امر نگاهی سطحی و پیش‌پاافتاده دارند و به موضوعات مختلف، بیشتر به‌صورت سطحی و ژورنالیستی می‌پردازند.
  در دو دهه اخیر جریان نمایشنامه‌نویسی و ادبیات نمایشی در ایران دچار تغییرات فراوانی شده، تعداد نمایشنامه نویسان افزایش یافته و شکل و شیوه نگارش نمایشنامه ها نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است و دلیل تمام این تغییرات، گستردگی ارتباطات و تکنولوژی است که در دو دهه اخیر رایج شده و نویسندگان به شکل جدیدی از نمایشنامه‌نویسی روی آورده اند که حضور و وجود رسانه های جدید سبب تغییرساختار و در نهایت به سهل و ساده گرفتن منجر شده است.
  عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی تصریح کرد: برگزاری این گونه جشنواره های تخصصی، ارزش و اهمیت ویژه‌ای دارد و چنانچه جنبه پژوهشی و موضوعی داشته باشند، تاثیر بسیار خوبی بر مخاطب داشته و می توانند به رونق تئاتر کشور بینجامند. هدف جشنواره تئاتر اکبر رادی شناساندن ظرفیت‌ها و استعدادهای جدید است که اگر درست هدایت شود، تئاتر کشور به سمت پویایی می‌رود.
  نویسنده نمایشنامه تحسین شده پوتین‌های عموبابا با تاکید بر این نکته که اکبر رادی بدون تردید یکی از بزرگترین نوابغ ادبیات نمایشی ایران است تصریح کرد: آثار استاد اکبر رادی از ساختار، انسجام و پرداخت های خوبی برخوردار است و تعریف شکل یافته ای از درام ایرانی است. رادی در آثار خود به فرهنگ اصیل ایرانی می پردازد؛ آثار اکبر رادی عمق و ریشه عمیقی در جامعه ایرانی دارد که از ترجمه ها استفاده نمی‌کند، ارزش ادبیات ایران را به نمایش می گذارد و نشان دهنده خصوصیات فردی و شخصی ایرانی است.
  شهرام کرمی در ادامه، شرط استمرار و موفقیت جشنواره تئاتر اکبر رادی را حمایت های مداوم و مستمر بخش های دولتی و اجتماعی، حضور و مشارکت هنرمندان و بنیاد اکبر رادی دانست و گفت: در کنار هم بودن و همدلی این عوامل ضمن به وجود آمدن هم افزایی مناسب، می تواند به گسترش و استمرار این گونه جشنواره های موضوعی و تخصصی که برای تئاتر و ادبیات نمایشی ایران بسیار لازم است، بینجامد.
  مدیرکل هنرهای نمایشی در پایان تاکید کرد: ما می توانیم آثار رادی را به دلیل عمق و معنایی که ریشه در فرهنگ ایرانی دارد، در سطح جهانی معرفی کنیم چون آثار استاد رادی این قابلیت را دارد که توسط هنرمندان و بازیگران جهانی در سطح بین المللی نیز معرفی شوند؛ حتی این آثار قابلیت ترجمه شدن به زبان های مختلف دنیا را دارا بوده و به همین دلیل معتقدم یکی از نخستین و ضروری ترین فعالیت هایی که می بایست در این زمینه انجام شود، متمرکز شدن بر روی ترجمه ای صحیح و روان از آثار استاد رادی در سطح بین المللی است.
  نخستین جشنواره ی تئاتر اکبر رادی با دبیری بهزاد صدیقی از ۱۸ تا ۲۸ دی ماه ۹۷ توسط بنیاد اکبر رادی در تهران برگزارمی شود.
  مطالب مرتبط

  گروه انتخاب «مسابقه نمایشنامه خوانی»

جشنواره تئاتر اکبر رادی معرفی شدند
  گروه انتخاب «مسابقه نمایشنامه خوانی»

  جشنواره تئاتر اکبر رادی معرفی شدند

  امین بهروزی، ابراهیم پشتکوهی و هاله مشتاقی نیا با حکم بهزاد صدیقی، دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی به عنوان اعضای گروه انتخاب بخش مسابقه نمایشنامه خوانی این جشنواره معرفی و منصوب شدند.

  |

  مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

خوزستان یکی از اصلی ترین پایگاه های تئاتر کشور است
  مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  خوزستان یکی از اصلی ترین پایگاه های تئاتر کشور است

  مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : اگر بخواهیم سطح آثار تولید شده در کشور را ارزیابی کنیم به صراحت اعلام می کنم که تئاتر جایگاه خوبی در کشور دارد.

  |

  با حکم بهزاد صدیقی دبیر نخستین دوره جشنواره

اعضای گروه انتخاب بخش مسابقه مونولوگ جشنواره تئاتر اکبر رادی معرفی شدند
  با حکم بهزاد صدیقی دبیر نخستین دوره جشنواره

  اعضای گروه انتخاب بخش مسابقه مونولوگ جشنواره تئاتر اکبر رادی معرفی شدند

  فارس باقری، اشکان خیل نژاد و ستاره پسیانی با حکم بهزاد صدیقی دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی به عنوان اعضای گروه انتخاب بخش مسابقه مونولوگ این جشنواره معرفی و منصوب شدند.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت سالگرد درگذشت هنرمند اردبیلی پیام داد:

مجید واحدیزاده فرزند راستین تئاتر ایران زمین بود
  مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت سالگرد درگذشت هنرمند اردبیلی پیام داد:

  مجید واحدیزاده فرزند راستین تئاتر ایران زمین بود

  در پیام شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به مناسبت سالگرد درگذشت هنرمند توانای تئاتر اردبیل، زنده یاد مجید واحدیزاده آمده است: مجید واحدیزاده، فرزند راستین تئاتر ایران زمین بود.

  |

  مدیر کل هنرهای نمایشی :

برگزاری جشنواره تئاتر مهر با اثرگذاری بر کاشان و شهرهای دیگر اتفاق مبارکی است
  مدیر کل هنرهای نمایشی :

  برگزاری جشنواره تئاتر مهر با اثرگذاری بر کاشان و شهرهای دیگر اتفاق مبارکی است

  شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضاء ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان با بیان اینکه این جشنواره به جریانی تبدیل شده که علاوه بر شهر کاشان بر شهرهای دیگر تاثیر دارد و تبدیل به موجی شده که نمی شود مانع آن شد، تدوام آن را ...

  |

  نظرات کاربران