در حال بارگذاری ...
 • از سوی جشنواره تئاتر دانشگاهی؛

  کارگاه «بدن، انرژی و حضور در اجرا» برگزار می‌شود

  ستاد بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران روز ۲۷ فروردین ماه کارگاه «بدن، انرژی و حضور دراجرا» را در دانشگاه امیرکبیرتهران برگزار می کند.

  به گزارش ایران تئاتر کارگاه «بدن، انرژی و حضور در اجرا» روز 27 فروردین ماه به سرپرستی افشین غفاریان در پلاتو دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار خواهد شد.
  هنرجویان متقاضی با توجه به ظرفیت محدود این کارگاه ها می بایست از طریق تماس با ستاد جشنواره  نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
  افشین غفاریان از جمله هنرمندانی است که کارش را با الهام از تجربه های گروتفسکی آغاز کرد و در طول بیش از 10 سال تمرین و فراگیری تکنیک های مختلف تربیت بدن  در سراسر دنیا از تئاتر تا ورزش های رزمی  به نوعی پژوهش شخصی خودش را شکل داده ؛ او در این مسیر تکنیک های بدنی و آوایی خاص خودش را ساخته و پرداخته که در ورک شاپ های خود به کار می گیرد.
  در توضیح خطوط آموزشی این کارگاه که در قالب مجموعه های متنوع تمرینی و بداهه پردازی به هنرجویان ارائه می شود، آمده است:
  « تمرین هایی برای شکل دادن کار گروهی :  از آنجایی که تئاتر در اساس کاری جمعی و گروهی است، ساختن ‌و پرداختن گروه از طریق تمرین های دو نفره و تمرین های چند نفره  امری  ضروری و اجتناب ناپذیر است. این تمرین ها با هدف رسیدن به درک درست و فهم متناسب از نظم و هماهنگی گروه و جایگاه فرد در آن انجام می‌شود .
  تمرین برای آزاد سازی بدن از گرفتگی ها و انقباض های غیرضروری: بدن انسان به دلیل شرایط و نظم مدرن زندگی دچار انقباض ها و گرفتگی های روزمره است. از طریق تئاتر و تمرین های بدنی، برای بازیگر این امکان وجود دارد که این انقباض ها را شناسایی و سپس برای رفع آن تلاش کند چراکه رهایی از این انقباض ها برای بدن یک بازیگر پیش زمینه و لازمه انعطاف روانی و جسمانی او برای کار بر نقش است.
  تمرین های برای پیدا کردن نقطه ثقل و مرکزی بدن: در بسیاری از فرهنگ ها، انرژی از نقاط مختلف بدن جذب و از نقطه ای مشخص در بدن پخش می‌شود و یا به عبارتی دیگر انرژی از این نقطه در بدن تقسیم می‌شود . این نقطه مهم در بدن جایی در مرکز بدن قرار دارد که با تمرین می‌توان آن را شناسایی و فعال کرد.
  تمرین هایی برای هوشیارسازی بدن و حواس: هوشیار سازی بدن و حواس از مهم‌ترین تمرین ها برای یک بازیگر است. برای این کار یک بازیگر می بایست بدنش را از غبار روزمرگی ها پاک و حواسش را صیقل دهد‌. تمرین های ملهم از هنر های رزمی می‌توانند برای یک بازیگر  در امر هوشیارسازی بدن و حواسش بسیار مفید واقع شوند.
  تمرین های آوایی و رهاسازی صدا : گاهی اوقات صدا بازیگر به عنوان جزئی جدای بدن او  محسوب می‌شود و تمرین هایی جدای تمرین های بدنی بازیگر دارد در حالیکه صدا جزئی از بدن است و اتفاقا نزدیک ترین و صمیمی ترین جز بدن است چراکه از درون آن تولید و تشدید می شود. به این ترتیب صدا  جزئی از بدن است که با تمرین های بدنی و آوایی می توان آن را پرورش داد.»
  بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران  به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398  به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  به منظور برگزاری چند کارگاه و سمینار مختلف؛

جزییات هفته آموزش و پژوهش جشنواره تئاتردانشگاهی اعلام شد
  به منظور برگزاری چند کارگاه و سمینار مختلف؛

  جزییات هفته آموزش و پژوهش جشنواره تئاتردانشگاهی اعلام شد

  «هفته آموزش و پژوهش» بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتردانشگاهی ایران با برگزاری چند کارگاه، سمینار ، نشست تخصصی و جلسه نمایشنامه خوانی از روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه با حضور هنرمندان ایرانی و خارجی آغاز می شود.

  |

  علی اکبر عبدالعلی‌زاده در شب تئاتر دانشگاهی :

تئاتر دانشگاهی ماهیتی مولد دارد
  علی اکبر عبدالعلی‌زاده در شب تئاتر دانشگاهی :

  تئاتر دانشگاهی ماهیتی مولد دارد

  علی اکبر عبدالعلی‌زاده سردبیر سایت ایران تئاتر در مراسم شب تئاتر دانشگاهی گفت: امکان تجربه کردن رویکردهای تازه در تئاتر دانشگاهی بیش از هر جای دیگر فراهم است و تئاتر دانشگاهی به خودی خود ماهیتی مولد دارد.

  |

  محمدهادی عسکری در «شب تئاتر دانشگاهی» گفت:

هنر تئاتر مدیون دانشگاه است
  محمدهادی عسکری در «شب تئاتر دانشگاهی» گفت:

  هنر تئاتر مدیون دانشگاه است

  «شب تئاتر دانشگاهی» با حضور مدیران، اساتید، هنرمندان و برگزیدگان تئاتر دانشگاهی توسط اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی هنر در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم از سایت ایران تئاتر به دلیل ...

  |

  نظرات کاربران