در حال بارگذاری ...
 • رضا فقیهی کارگردان حاضر در اجراهای فصلی تئاتر خیابانی

  گوشه‌هایی از معضلات اجتماعی را با مخاطب در میان می‌گذاریم

  رضا فقیهی کارگردان حاضر در اجراهای فصلی تئاتر خیابانی گفت: نمایش «آدم‌های بافرهنگ» حکایت معضلات فرهنگی در یک مجتمع مسکونی یکی از مناطق تهران است که توسط ساکنانش به وجود آمده است.

  رضا فقیهی نویسنده و کارگردان نمایش «آدم‌های بافرهنگ» که در اجراهای فصلی نمایش های خیابانی در محوطه تئاتر شهر اجرا می شود، در گفت وگو با ایران تئاتر در معرفی این اثر بیان کرد: «آدم های با فرهنگ» از قالب نمایش های خیمه شب بازی بهره می برد، هرچند در این اجرا شاهد فضایی متفاوت با نمایش های سنتی خیمه شب بازی روبه رو هستیم. خیمه در نمایش«آدم‌های با فرهنگ» به شکل یک آپارتمان و در واقع فضای زندگی امروزی طراحی شده و عروسک ها از پنجره های طبقات مختلف این آپارتمان بیرون می آیند و نقش خود را بازی می کنند؛ حتی اوستای خیمه در قالبی مدرن در این نمایش به ایفای نقش می پردازد. متن این نمایش به مسائل اجتماعی از جمله حقوق شهروندی و آپارتمان نشینی، همینطور استفاده صحیح از اموال عمومی می پردازد و در بخش های مختلف هر یک از این مسائل را با مخاطب در میان می گذارد. هدف از تولید این کار فرهنگ‌سازی برای مردم در استفاده از اموال عمومی و عدم تخریب آنها، فرهنگ‌سازی درست در مورد تفکیک زباله‌ها و بازیافت و آمادگی برای مقابله با زلزله و پرهیز از کارهای بی‌مورد در زمان وقوع این حادثه است.

  او در همین زمینه افزود: در یکی از  این بخش ها به این مسئله پرداخته می شود که حقوق شهروندی در درون و بیرون از منازل شامل چه مواردی می شود و چگونه باید آن ها را رعایت کنیم. استفاده صحیح از زباله و اینکه چگونه می توانیم این طلای کثیف را بازیافت کنیم. همچنین در ارتباط با بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل است؛ و اینکه در مواجهه با چنین حوادثی، اولین عکس العمل هایی که در جهت حفظ ایمنی و سلامت مان می توانیم انجام بدهیم چیست. این مسائل در قالب طنز از طرف عروسک های نمایش مطرح می شود که اغلب نیز همراه با اشتباه هایی است و در مقابل این اوستای نمایش است که نحوه صحیح و اصولی این اقدام ها را به عروسک ها آموزش می دهد. در حقیقت از مطرح کردن این مفاهیم به طور مستقیم پرهیز کرده ایم و مخاطب از طریق مشاهده برداشت های اشتباه عروسک ها و تصحیح نگاه آن ها توسط اوستا متوجه می شود که راه های صحیح روبه رو شدن با این مفاهیم چیست. لازم است اشاره کنم که شخصیت های نمایش یعنی عروسک ها و اوستا تلاش دارند تا تماشاگران این نمایش را هم از طریق مشارکت دادن در اجرا به شکل ملموس تری با درونمایه نمایش روبه رو کنند تا تاثیرگذاری نمایش به شکل مطلوب تری اتفاق بیفتد.  

   فقیهی در بخش پایانی سخنانش نیز بیان کرد: طبیعی است که بر اساس ویژگی های همیشگی نمایش های خیمه شب بازی در اینجا هم با لحنی انتقادی نسبت به مسائل اجتماعی روبه رو هستیم. این کار در واقع حکایت معضلات فرهنگی در مجتمع مسکونی یکی از مناطق تهران است که توسط ساکنانش به وجود آمده که در این نمایش و در سه اپیزود کوتاه به سه مورد از این مشکلات اشاره و راه حل‌ منطقی هم برایش پیشنهاد می‌شود.

  گفتنی است؛ با برنامه ریزی کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی اجراهای فصلی نمایش‌های خیابانی با 130 اجرای 13 اثر نمایشی از 17 فروردین ماه آغاز به کار کرد. این اجراها تا 7 اردیبهشت ماه همه روزه از ساعت 16 تا 18/30 در محوطه مجموعه تئاتر شهر دنبال خواهد شد.

   
  مطالب مرتبط

  با اعلام پرفروش‌ترین نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۹۷

«مالی سوئینی» با فروش بیش از یک میلیارد تومان در صدر قرار گرفت
  با اعلام پرفروش‌ترین نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۹۷

  «مالی سوئینی» با فروش بیش از یک میلیارد تومان در صدر قرار گرفت

  روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر با انتشار گزارشی آمار پرفروش‌ترین نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف این مجموعه در سال ۹۷ را اعلام کرد. در این گزارش نمایش «مالی سوئینی» با فروش بیش از یک میلیارد و 24 میلیون تومان در صدر قرار گرفت.

  |

  رضا کیانیان در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران تئاتر

می‌توانید هر فضایی را به صحنۀ تئاتر تبدیل کنید
  رضا کیانیان در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران تئاتر

  می‌توانید هر فضایی را به صحنۀ تئاتر تبدیل کنید

  ایران تئاتر:رضا کیانیان بازیگر مطرح تئاتر و سینما در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران تئاتر از امکان‌هایی برای ارائه تئاتر در اقصی نقاط کشور می‌گوید که به اعتقاد او تا کنون نادیده گرفته شده‌اند.

  |

  تاریخ شفاهی تئاتر درگفتگوی ایران تئاتر با هوشنگ توکلی (قسمت دوم)

پیتر بروک از تعزیه و تئاتر ایرانی متاثر شد
  تاریخ شفاهی تئاتر درگفتگوی ایران تئاتر با هوشنگ توکلی (قسمت دوم)

  پیتر بروک از تعزیه و تئاتر ایرانی متاثر شد

  ایران تئاتر- رضا آشفته: هوشنگ توکلی در کارگاه نمایش و حضور در گروه شهرو خردمند با پیتر بروک کارگردان تجربه گرای بزرگ جهان آشنا می شود و این خود زمینه های آشنایی با اصالت های فرهنگی و هنری را ایجاد می کنند... و درواقع او به گونه ای دارد تئاتر خودش را در سالهای دهه 50 پیدا می کند و در ...

  |

  با اعلام برنامه های جدید؛

آثاری از تئاتر شهرستان ها در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می روند
  با اعلام برنامه های جدید؛

  آثاری از تئاتر شهرستان ها در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می روند

  برنامه جدید تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر در حالی اعلام شد که در فهرست این آثار، دو اثر نمایشی اجرا شده از تئاتر شهرستان ها در تالارهای قشقایی و چهارسو روی صحنه می روند.

  |

  گذری بر مسیر پر پیچ و خم مرکز تئاتر حرفه ای کشور:

از کافه شهرداری تا تئاتر شهر
  گذری بر مسیر پر پیچ و خم مرکز تئاتر حرفه ای کشور:

  از کافه شهرداری تا تئاتر شهر

  ایران تئاتر_علی رحیمی:امروز مصادف با آغاز فعالیت مدرن ترین مرکز تئاتر کشور است. مجموعه ای که از دل کافه شهرداری، همان باغ وسیع و خاطره انگیز دهه های 20-30 بیرون زد و محفلی برای گرد هم آمدن ها و خاطره ساختن ها شد.

  |

  نظرات کاربران